„Nyílt levelet küldtünk a III. kerület polgármesterének – állítsák le a lakásprivatizációt!” – olvasható A Város Mindenkié csoport Facebook-oldalán. A dologban a pikáns az, hogy a III. kerületnek baloldali vezetése van, A Város Mindenkié vezetője pedig Karácsony Gergely tanácsadója, Misetics Bálint.
A közlemény szerint „csoportunk meglepődve fogadta, hogy az óbudai önkormányzat 13 db, nagyrészt komfortos ingatlant tervez privatizálni, ezért arra kértük a polgármestert, hogy döntsön felelősen és állítsa le a köztulajdon magánosítását!” Hozzáteszik:
„Nem szabad a közösségi tulajdonban lévő ingatlanoktól megszabadulni!
Mert amikor a magántulajdon dominálja a lakáspiacot a világon mindenütt a lakhatás terén való egyenlőtlenségek növekedéséhez, a lakhatási szükségletek kielégítésének komoly hiányosságaihoz vezet, ami végső soron a hajléktalanság egyik okozója.”
További adalék, hogy az ellenzék szinte mindenhol azt ígérte a 2019-es önkormányzati választások előtt, hogy nem ad el szociális bérlakást, önkormányzati tulajdonú ingatlant. Sőt, megoldja a lakhatási gondokat.
Így volt ez a III. kerületben is. Kiss László polgármester, aki 2020-ban átlépett az MSZP-ből a DK-ba, a kampányban még arról beszélt, hogy megszüntetik az önkormányzati bérlakások bérlőknek való eladását, mivel szerintük semmit nem szabad eladni. Ezen túlmenően
azt is megígérték, hogy új bérlakásokat fognak építeni.
Ehhez képest most épp az ellenkezőjét csinálja az általa vezetett önkormányzat.
A III. kerületben háromezer önkormányzati bérlakás van, többségük lakótelepi panellakás. Ennek egy része szociális bérlakás, azaz a bérlők áron alul fizetnek bérleti díjat; egy része azonban költségelven kiadott bérlakás, azaz elvileg az önkormányzat számára nullszaldós a fenntartásuk. Ismét egy részük pedig piaci alapon van kiadva, vagyis még bevételt is termel, bár valójában ezekért is jóval áron alul fizetnek a lakók.
A korábbi, jobboldali, Bús Balázs által vezetett önkormányzat gyakorlata az volt, hogy évente 70-100 bérlakást adott ki új bérlőknek. Ez a szám úgy jön ki, hogy a megüresedő lakásokra írják ki a pályázatot, és tíz lakásra érkezik száz pályázat. Emellett lehetővé tették, hogy bizonyos feltételek esetén a bérlők, és csakis a bérlők megvásárolják a lakásukat.